O nás

Už od základnej školy ma priťahovala história 2. svetovej vojny. Bolo to podmienené aj tým, že niekoľko mojich príbuzných sa aktívne zapojilo do odboja proti nacizmu na strane spojencov. Rovnako ma fascinovala rôznorodosť výstroja a výzbroje všetkých zúčastnených armád zapojených do najväčšieho svetového vojnového konfliktu minulého storočia. Postupom rokov som sa začal pohrávať s myšlienkou oživenia dejín 2. svetovej vojny, a to s konkrétnym zameraním sa na územie predvojnového Československa. A tak po približne dvojročnej príprave som spoločne, s hŕstkou priateľov, zorganizoval vôbec prvú bojovú ukážku z obdobia 2. svetovej vojny na území Slovenskej republiky, ktorá sa nie náhodou konala v septembri 2001 v obci Nižný Komárnik na východnom Slovensku. Aj z tohto je zrejmé, že primárne som inklinoval k nášmu zahraničnému vojsku na východe, ktoré zviedlo prvé ťažké boje na území vlasti práve pod kótou č. 532 „Obšár“.  

 

Keďže od roku 2000, ktorý môžeme považovať na území Slovenskej republiky za vznik hnutia pre oživovanie histórie (reenactment) z obdobia 2. svetovej vojny, doposiaľ žiadna obchodná spoločnosť nedokázala  pre záujemcov o československé zahraničné vojsko na východe ponúknuť komplexné služby v oblasti predaja výstroja, takpovediac "pod jednou strechou", sme sa rozhodli, že prostredníctvom našej rodinnej firmy sa o to pokúsime a takúto službu Vám poskytneme. Ide o jedinečný projekt a sme toho názoru, že vážni záujemcovia o vojenskú históriu ho ocenia. Našim zákazníkom chceme poskytnúť kvalitné repliky výstroja (pokiaľ nepôjde o originály), za rozumné a zmluvné ceny a vzhľadom na rozsah objednávky primeraný čas dodania. 

 

Ak sa s odstupom času pozrieme na možnosti, ktoré máme v súčasnosti a aké možnosti sme mali na prelome milénií, kedy som sa osobne podieľal na vzniku reenactmentu z obdobia 2. svetovej vojny v našej geografickej oblasti, tak musím konštatovať, že vývoj išiel neuveriteľne dopredu. Dnes sa reenactmentu a living history z 2. svetovej vojny venuje množstvo ľudí po celom svete. V podstate reenactorom sa môžete stať za niekoľko dní, či dokonca hodín a k tomu Vám bude stačiť len prístup na Internet a dostatok finančných prostriedkov na Vašom účte. V dnešnom období už existuje množstvo kamenných obchodov, či internetových portálov, ktoré Vám poskytnú rovnošaty, doplnkový výstroj, výzbroj, techniku a pod., a to všetkých možných bojujúcich strán zúčastnených v 2. svetovej vojne. Áno, aj toto je výhoda súčasného globalizovaného trhu. Začiatky však boli veľmi ťažké. Dodnes si pamätám, že rovnošaty sa vyrábali na kolene. U známych, čo mali šijací stroj, sa prešívali švédske či švajčiarske uniformy na uniformy nemecké, rovnošaty červenej armády sa šili z celtoviny, československé uniformy dokonca aj z povojnových vojenských prikrývok, a pod. Toto obdobie je však preč, ale nás všetkých - tú hŕstku priateľov, ktorí sme boli pri zrode tohto hnutia - to zaväzuje, aby sme pre ďalšiu generáciu reenactorov odovzdali to najlepšie, čo v nás je. Aj z tohto dôvodu vznikol tento projekt, pretože čas beží neúprosne vpred a bolo by pekné, keby niečo hodnotné a životaschopné, po nás zakladateľoch slovenského reenactmentu, tu zostalo.

 

Preto vyhlasujeme, že našim cieľom nie je a nebude len obchodná činnosť, ale aj osveta a propagácia činnosti československého zahraničného vojska na východe. Aj takýmto spôsobom chceme vzdať česť našim príbuzným, ktorí v radoch tohto vojska pôsobili. Preto majú príslušníci nadklubovej jednotky "4. prápor úderný" 3. čs. sam. brigády v ZSSR automaticky priznané zľavy na produkty, ktoré ponúkame, a to počas celého obdobia ich pôsobenia v tejto historickej jednotke.

 

Prostredníctvom našej spoločnosti Vám primárne ponúkame niekoľko druhov rotmajsterských a dôstojníckych rovnošiat, ako aj rovnošaty pre mužstvo  a poddôstojníkov československého vzoru, tak ako boli produkované v rokoch 1943 - 1945 v Sovietskom zväze najmä z amerického vlneného súkna. Základom pre ich výrobu, zabezpečovanú našou spoločnosťou, sú originály rovnošiat, ktoré máme vo svojej zbierke. Repliky originálov rovnošiat sú vyrobené  z vlnených tkanín najvyššej kvality. Výstrojné doplnky anglickej, kanadskej, austrálskej a americkej výroby nám dodáva naša partnerská spoločnosť WPG WWII Specialist https://onlinemilitaria.net/. Výstroj sovietskej výroby sa primárne dodáva zo spoločnosti SCHUSTER https://www.schuster.ru a inými subdodávateľmi zo Slovenskej republiky a Českej republiky. Výstroj československého vzoru a poľského vzoru produkovanú v ZSSR si zabezpečujeme vo vlastnej réžii. Výstroj 1. ČSR si zabezpečujeme taktiež vo vlastnej réžii, ako aj prostredníctvom našich dodávateľov zo Slovenskej republiky a Českej republiky. Všetok základný materiál na výrobu rovnošiat československého a poľského vzoru má pôvod výroby v USA (100% bavlnené súkno), v Nemecku a v Pakistane (100% tkané vlnené súkno a 100% pletený vlnený trikot). Kožené produkty sa vyrábajú v Indii, Bielorusku, Českej republike a na území Slovenskej republiky. Ako sami vidíte nepoužívame tzv. "lacných" dodávateľov napr. z Číny, ale orientujeme sa len na ten najkvalitnejší primárny materiál a dohotovené výrobky. Samozrejme použitie kvalitných materiálov sa pochopiteľne odráža aj na cene predávaných produktov. Pripúšťame, že niektoré naše produkty sú drahšie, ale z vlastných skúseností vieme, že ich trvácnosť je podstatne lepšia, ako pri lacných výrobkoch napr. z Číny.       

 

Keď som tento obchod v lete roku 2013 rozbiehal bol som plný očakávania, ako to celé pôjde, či verejnosť bude mať záujem o naše produkty. Dnes s radosťou môžem konštatovať, že z hŕstky prvých verných zákazníkov sa ich počet rozrástol a v súčasnosti predstavuje počet približne 270 osôb. Dnes máme vracajúcich sa zákazníkov z rôznych kútoch sveta, ako napr. Austrália, USA, štáty bývalého ZSSR, ale prirodzene najviac ich do nášho virtuálneho obchodu prichádza zo strednej Európy.

 

Určite nebolo chybou rozšíriť v roku 2014 našu ponuku o kategóriu „Poľské ľudové vojsko na východe“ a určite je budeme aj naďalej zveľaďovať pridávaním nových produktov do tejto kategórie.  

 

Veľkou výzvou pre nás bol rok 2015, kedy sme sa podieľali na rôznych projektoch v súvislosti so 70. výročím ukončenia 2. svetovej vojny v Európe. Práve tieto projekty takpovediac zbrzdili náš plán v oblasti zavedenia kategórie zameranej na odev a výstroj vojenských telies 3. americkej armády, ktoré sa konkrétne zapojili do oslobodzovania Československa v apríli a máji 1945. Táto idea však nie je mŕtva, keďže materská spoločnosť WPG USA určite časom túto kategóriu zavedie aj prostredníctvom WPG CE. Momentálne je dohoda medzi trojuholníkom WPG USA – WPG UAE – WPG CE taká, že zastabilizujeme LWP a následne prehodnotíme plán zavedenia kategórie zameranej na 3. americkú armádu.

 

Na záver Vám všetkým úprimne ďakujem za Vašu doposiaľ prejavenú podporu a dúfam, že v našom obchode naďalej nájdete to čo hľadáte a potrebujete.

 

Lyon,  30. januára 2016

 

Roman Moravec, majiteľ

Vyhľadávanie

Kontakt

Roman Moravec-WPG CENTRAL EUROPE Kukučínova 2098/1A
91441 Nemšová-Ľuborča
Slovenská republika
+421907673369
 
 
ČO JE NOVÉ?

 

Naskladnili sme niekoľko replík sovietskych nožov NR40 a zadali sme do výroby blúzy a nohavice vlnené čs. vzoru, zatiaľ vo veľkostiach: ROST4 až ROST6. Tieto súčasti rovnošaty čs. vzoru budú vyrobené z nových látok, ktoré sme dostali pred prázdninami. V tomto prípade sme volili typ látky amerického pôvodu označovaný čs. intendanciou ako „elastik“. Ide o veľmi pekné odtiene farby khaki a olivovozelenej farby. Kvalita je porovnateľná s originálom a skôr sa jedná o typ látky používaný v rannom období 1. ČSAZ: jar 1944, leto 1944-Černovice, KDO 1944 a zima 1944. Bola objednaná výroba 30 párov Russian Last bagandží a 20 párov pupyryškových sovietskych bagandží. 

Výroba blúz a nohavíc anglickej súpravy Battledress, 1940 Pattern (Austerity) začala. Ešte dopilujeme strihové záležitosti a pôdeme s nimi na trh. Hneď začneme vyrábať aj blúzy a nohavice Battledress súpravy Serge skoršieho a neskoršieho výrobného prevedenia. Všetko už máme vyvzorované a máme dostatok skladových zásob materiálov na ich výrobu cca na jeden kalendárny rok.